Ochrona przed hałasem w energetyce wiatrowej, środowisku i przemyśle
Analizy akustyczne wykonywane w ramach procedur środowiskowych i administracyjnych stanowią jeden z elementów oceny wpływu planowanej inwestycji na środowisko. dB-Projekt Sp. zo.o. posiadając zespół osób z wieloletnim doświadczeniem przy wykonywaniu analiz akustycznych we wszystkich dziedzinach przemysłu jest wstanie w sposób profesjonalny ocenić emisję hałasu do środowiska.
W ramach Akustyki Środowiska dB-Projekt Sp. zo.o. przygotowuje części akustyczne obejmujące:
1. Raporty Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ)
2. Karty Informacyjne Przedsięwzięcia (KIP)
3. Prognozy Oddziaływania na Środowisko (POŚ)
4. Pozwolenia Zintegrowane (PZ)
5. Analizy akustyczne do zmiany lub stworzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)
6. Analizy akustyczne do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP)
Przedmiotem opracowań z zakresu Akustyki Środowiska jest ocena oddziaływania hałasu generowanego przez planowaną inwestycję (przedsięwzięcie) na otaczające środowisko, a w szczególności możliwość istnienia zagrożenia klimatu akustycznego rozumianego, jako przekroczenia dopuszczalnych wartości równoważnego poziomu dźwięku.
Celem analiz akustycznych zgodnych z Prawo Ochrony Środowiska Dz.U. 2001 Nr 62 poz. 627 Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r., m.in. art. 112, 112a i 115) i wykonywanych przez dB-Projekt Sp. zo.o. jest :
- Określenie poziomu emisji hałasu do środowiska w odniesieniu do wartości dopuszczalnych dla pory dnia (600-2200) oraz pory nocy (2200-600);
- Wyznaczenie zasięgu oddziaływania hałasu, szczególnie w odniesieniu do budynków podlegających ochronie przed hałasem i położonych najbliżej planowanej inwestycji;
- Graficzne przedstawienie rozprzestrzeniania się hałasu dla pory dnia oraz nocy w postaci izolinii równoważnego poziomu dźwięku A.
Określenie wielkości emisji hałasu, generowanego w trakcie funkcjonowania przedsięwzięcia oparte jest na metodzie obliczeniowej i symulacji rozprzestrzeniania się dźwięku w środowisku. Obliczenia przeprowadzone są dla najmniej korzystnego przypadku z punktu widzenia akustycznego zagrożenia środowiska, zakładając maksymalną emisję hałasu ze wszystkich zinwentaryzowanych źródeł hałasu (stacjonarnych – wentylatory, czerpnie, chłodnie, chillery; ruchomych – poruszające się pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe; pośrednich – ściany budynków wewnątrz, których pracują głośne urządzenia i maszyny). Zasięg hałasu emitowanego do środowiska określamy na podstawie poziomu mocy akustycznej źródeł, które są określane na podstawie dokumentacji technicznej urządzeń lub na podstawie badań własnych (dB-Projekt Sp. zo.o. jest Partnerem Pracowni EKO-POMIAR, posiadającej Akredytowane Laboratorium Badawcze AB1290 http://www.eko-pomiar.com.pl/laboratorium.html).Obliczone wartości równoważnego poziomu dźwięku A (LAeq T), stają się podstawą do oceny poziomu emisji hałasu do środowiska od planowanej Inwestycji i przyrównaniu do obowiązujących wartości dopuszczalnychRozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku Dz. U. z 2014 r., poz. 112.
Poniżej prezentujemy tylko przykładowe analizy akustyczne (modele akustyczne) nowopowstałych lub modernizowanych inwestycji:
Przykład 1
Przykład 2
Przykład 3